PL EN

Artykuły i porady

Informacje na temat hodowli

empty

Artykuły

1.Charakter - Coton de Tulear. Jaki charaktert ma Coton?

Każdy, kto zobaczy, dotknie i pozna Cotona de Tulear, zwanego Królewskim psem z Madagaskaru, zakocha się w nim na zawsze. Dzięki swemu urokowi, pięknej szacie, pogodnemu usposobieniu zwraca na siebie uwagę przechodniów na każdym spacerze. Łatwo zaprzyjaźnia się z innymi zwierzętami. Coton de Tulear to pies wymagający pielęgnacji, ale radość, jaką daje domownikom, jest bezcenna. Nieustannie towarzyszy człowiekowi, chodzi za właścicielem wszędzie, nie odstępuje go nawet na krok. Czeka na jakikolwiek znak. Coton jest niezwykle żywiołowy, wdzięczny, czuły i rodzinny. Uwielbia długie spacery i zabawy z dziećmi. Chętnie aportuje i bierze udział w agility. Bardzo szybko się uczy, jest bowiem niezwykle inteligentny. Lubi się popisywać, często staje na dwóch łapkach. Nie sposób się przy nim nudzić, potrafi rozśmieszyć nawet największego smutasa. Niezwykłe jest to, że ta mała puszysta kulka potrafi być z jednej strony pełna temperamentu, z drugiej spokojna i umiarkowana. Coton de Tulear to bowiem pies, który bardzo dobrze wyczuwa nastrój właściciela i zawsze pragnie, by był szczęśliwy. Ze względu na swą wielką miłość do ludzi i wspaniały charakter we Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zyskał miano psa antydepresyjnego. W krajach tych często wykorzystywany jest do „pracy” w domach dziecka i domach seniorów.

2.Wygląd

Coton de Tulear to przedstawiciel psów do towarzystwa (grupa IX FCI). Jest niewielki (pies 26-28 cm, suka 23-25), posiada bardzo delikatny, sprężysty, wełnisty, gęsty i obfity włos. Jego barwa jest biała lub biała z nielicznymi szarymi, jasnymi lub płowymi znaczeniami. Szczenięta mają znaczenia te ciemniejsze. Z wiekiem jednak się rozjaśniają. Grzbiet cotona jest mocny, a jego linia wypukła. Lędźwie powinny być umięśnione, klatka piersiowa rozwinięta, a czaszka wypukła. Uwagę zwracają słabo zaznaczony przełom czołowo-nosowy, czarne oczy i nos. Opadające uszy mają kształt trójkątny. Gdy pies się porusza, ogon zawija się nad jego grzbietem. Gdy stoi, sięga poniżej stawu skokowego.

Zdrowie

Coton de Tulear to pies silny i niezwykle odporny. Z łatwością przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych. Nie zapada na żadne poważniejsze choroby. Inną z jego zalet jest to, że posiada włos (nie sierść), który nie działa alergicznie. Nie wydziela też przykrego zapachu. Nie sprawiając problemów zdrowotnych, może dawać radość swemu panu nawet 18 lat.

3.Pochodzenie.

Przeszłość rasy Coton de Tulear sięga XV wieku i jest owiana tajemnicą. Nie ma dowodów tłumaczących powstanie rasy. Do dziś natomiast krąży wiele legend wokół jej pochodzenia. Niektórzy mówią, że pierwowzór rasy dotarł na Madagaskar na pokładzie statku pirackiego, inni, że przybył tam z marynarzami iberyjskimi. Najbardziej prawdopodobny wydaje się fakt, że w trakcie jednej z wielu europejskich wypraw do Indii, w czasie burzy rozbił się statek, na pokładzie którego były pieski - pierwowzory rasy. Rozbity statek mógł pochodzić z Portugalii, Hiszpanii, ewentualnie Francji. Coton de Tulear mógł powstać ze skrzyżowania biszona lub maltańczyka z innymi rasami. Przez lata wolno żyjący coton przystosowywał się do trudnych i dzikich warunków Madagaskaru. W połowie XX wieku miejscowi hodowcy zaczęli wyłapywać tylko małe pieski i krzyżować je w celach handlowych. Potomstwo najczęściej trafiało do Francji, gdzie miejscowi hodowcy dokonywali kolejnych krzyżowań dla wyeksponowania pożądanych cech. Tak czy owak, rasa została uznana przez FCI w 1971 roku, a na Madagaskarze cotony są czczone i kochane do dziś. Występują między innymi na znaczkach pocztowych. W Polsce Coton de Tulear, Królewski pies z Madagaskaru, to nadal rzadka rasa.

Czarodziejski pies

Przed laty
Żył pies kudłaty.
Nie pokojowy, nie podwórzowy,
Nie miejski, nie wiejski,
Ale od ogona do głowy
Całkowicie czarodziejski.

Był mistrzem Polski w dominie,
I to nie są bynajmniej przechwałki,
Grał na pianinie,
Chodził po linie
I sam zapalał zapałki.

Powiecie pewnie, że to żadna sztuka,
Że tego uczy dowolna psia szkółka,
Ale zważcie, że pies ten nie szczekał,
Lecz kukał -
Jak rodowita kukułka.

A grał w ping-ponga? Grał!
A znał arytmetykę? Znał!
Rozumiał po czesku? Rozumiał!
I tylko szczekać nie umiał.

Miał pies swego pana,
Nazywał się Kołodziejski.
Raz w poniedziałek z rana
Powiedział pan: - Panie dziejski,
Po diabła mi pies czarodziejski?
Potrzeba mi kundla, co szczeka,
A taki pies - to kaleka.

I żeby dłużej nie zwlekać,
Oddał psa do pewnego maga,
Który nauczył go szczekać -
Bo się więcej od psa nie wymaga.

- Jan Brzechwa

Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy.
- Edward Abbey
Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego.
- Josh Billings
Kup sobie psa. To jedyny sposób, abyś mógł nabyć miłość za pieniądze.
- Św. Augustyn
next
prev
Back to top